Meşe

Eski Roma’da Jüpiter’in, Eski Yunan Mitolojisinde ise Zeus’un kutsal ağacıdır meşe. On binlerce yıldan bu yana insanlığa ilaç ve gıda temin eden meşeler tanrıçalarla da özdeşleştirildi ve Kibele’ye adandı. Türkülerimize de konu olan bu güzel ağaçlar aynı zamanda misafirperverlikleriyle de tanınırlar. Meşe ağaçları yanlarında diğer ağaç ve otların yetişmesine müsaade ederler. Öyle ki, Anadolu’da birçok tehlike altındaki endemik tür meşe ormanlarında yetişir.

Meşe, kayıngiller familyasına ait 400 kadar türü kapsayan cinsin adıdır. Dünya üzerinde geniş bir yayılış sahası vardır. Genellikle karışık yapraklı ormanlarda bulunur. Ayrıca 25 metre boya ve 2 metre gövde çapına ulaşabilen ağaçlardan 3-5 metre boylarında çalılara kadar değişik türleri vardır. Gövdeleri gençken düzgün iken yaşlandıkça kalın, çatlaklı ve esmer bir yapıya bürünür. Kökleri ise yanlara ve derinlere doğru çok giderler. Meşelerin yaprak çeşitleri de boyutları gibi değişkenlik gösterir. Bunlar loplu, dişli ve düz kenarlı yapraklardır. Aşağıdaki fotoğraflarda bu üç farklı yaprak şeklini görebilirsiniz.

 

 

Meşeler gölgeyi sevmezler, yani güneşli ya da yarı gölge yerlerde yaşarlar. Kurak toprak ağacıdırlar. Rüzgara ve kirli havaya dayanıklıdırlar. Tohum ile ürerler. Türkiye’de 18 meşe türü bulunur.

Meşe ağacının kabuklarında yapılan çay mide ve bağırsak kanamalarına iyi gelmektedir. Ayrıca meyvesi olan palamut çoğu kemirgen yabanıl hayvan dostlarımızın en sevdiği besin kaynağıdır.

Oak08

Bu güzel ağacın birçok faydası olsa da elbette ki her şeyin fazlası zarardır. Tanik asit birçok bitkide bulunmakla beraber en çok meşede bulunur. Hatta mazı meşesi ticari anlamda tanik asit için en önemli kaynaktır. Tanik asit fazlalığı nedeniyle meşenin yapraklarının ve palamudunun keçi, koyun, at ve sığır tarafından yüksek oranlarda tüketilmesi zehirlenmeye yol açar. Aşırı tüketiminde bu hayvanlarda böbrek hasarı ve gastroenterit (mide ve bağırsak iltihabı) görülür.

Hazırlayan: Ecem Kuşcuoğlu

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s